جستجو
  18 September 2019
تاریخ انتشار: دوشنبه 23 مرداد 1396

  مهندس دائمی قائم مقام وزیر نیرو در دیدار با استاندار قزوین: برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در انرژی های پاک از جمله بادی و خورشیدی وزارت نیرو آماده هرگونه همکاری است

امتیاز: Article Rating | تعداد بازدید : 599

مهندس علیرضا دائمی قائم مقام وزیر نیرو به همراه  مهندس بهادیوند چگینی رئیس شورای  هماهنگی مدیران وزارت نیرو در  استان قزوین و اعضاء این شورا  با فریدون همتی استاندار قزوین دیدار کردند .

مهندس دائمی در بخشی از سخنانش گفت  : نیروگاه شهید رجایی با برخورداری از 700 نیروی کار، نزدیک به پنج درصد برق کشور را تامین می کند. و  طرح توسعه این  نیروگاه  مدرن کردن تجهیزات آن توسط وزارت نیرو در حال پیگیری است.
مهندس دائمی در  ادامه افزود : با توجه به مصرف 90 درصدی آب کشور در حوزه کشاورزی جهت تولید 60 میلیون تن محصولات باغی و زراعی، وزارت نیرو و جهاد کشاورزی باید تعامل نزدیک و سازنده ای در بخش تدوین و اجرای روش های آبیاری مدرن داشته باشند تا در مصرف این بخش شاهد صرفه جویی باشیم.
مهندس دائمی با اشاره به رابطه گرمای هوا با افزایش مصرف آب، گفت: با افزایش هر یک درجه دمای هوا 20 میلیارد متر مکعب آب از حالت نرمال خارج و مصرف می شود
قائم مقام وزیر نیرو  به مهم ترین طرح های حوزه انرژی در استان اشاره کرد و گفت: با اجرای سدهای نهب و بالاخانلو در استان قزوین و آغاز اجرای طرح انتقال آب سد طالقان، مشکلات آبی این استان تا حد زیادی برطرف می شود اما باید مدیریت مصرف و نوع آن نیز مورد تاکید مدیران دستگاه های ذیربط باشد.
مهندس دائمی  در رابطه با استهلاک برخی از تاسیسات آبی و کانال های انتقال آب استان قزوین نیز گفت: عمر برخی از تاسیسات آبی کشور در تعدادی از دشت ها از جمله قزوین به 50 تا 60 سال بازمی گردد که امروز با توجه به ارزش این نعمت الهی باید به سمت بهره وری مناسب از جمله استفاده از لوله های مناسب و آبیاری های تحت فشار برویم.
قائم مقام وزیر نیرو سپس افزود  : براساس قانون و برنامه ریزی های به عمل آمده باید سالانه 11 میلیارد متر مکعب آب کمتر مصرف کنیم و بر همین اساس دستور العمل های لازم در این رابطه از سوی وزارت نیرو به همه استان های کشور ابلاغ شده که آمارهای خوبی از جمله مسدودی 90درصدی چاه های غیرمجاز در برخی مناطق کشور ارائه شده است.
وی اضافه کرد: در خصوص سرمایه گذاری بخش خصوصی در باره انرژی های پاک از جمله بادی و خورشیدی، وزارت نیرو آماده هرگونه همکاری است تا جایی که قیمت خرید هر کیلو وات ساعت برق در جهان پنج سنت است که این میزان در کشور ما 15 سنت می باشد.
قائم مقام وزیر نیرو در امور بین المللی و پشتیبانی صنایع آب و برق در پایان از استاندار قزوین خواست تا برای پایداری صنعت آب و برق استان، شرکت های توزیع نیروی برق و آب استان را در بخش دریافت مطالبات از واحدهای صنعتی و مشترکان یاری کند.

 مهندس سعید بهادیوند چگینی  مدیر عامل  شرکت توزیع نیروی برق و رئیس شورای هماهنگی  مدیران وزارت نیرو در استان قزوین نیز در این جلسه  اظهارداشت: با اقدامات آموزشی و فرهنگ سازی در رسانه ها زمینه همراهی مردم برای مدیریت مصرف را فراهم کردیم تا در تابستان در زمینه تامین انرژی برق مشکلی نداشته باشیم.

وی افزود: میزان پیک مصرف برق در استان با لغ بر ۷۶۰ مگاوات بود اما با مدیریت بهینه و تلاش مجموعه همکاران تاکنون هیچ خاموشی در استان نداشته ایم و نسبت به تامین برق پایدار در شبکه اقدام شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان قزوین یادآورشد: با اضافه شدن ناحیه شهری مهرگان با بیش از ۳۰ هزار واحد مسکن مهر بزودی شاهد اسکان جمعیتی با لغ بر ۱۰۰ هزار نفر در این ناحیه خواهیم بود که تامین زیرساختهای آب، برق و گاز از نیازهای اساسی مردم است.

وی افزود: از سوی توانیر برای تامین زیرساختهای شبکه برق در مهرگان بیش از ۴۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده شد و بزودی و در چند ماه آینده همه زیرساخت‌های این ناحیه تامین و تکمیل می شود.

مهندس  بهادیوندچگینی در ادامه گفت ن : پرداخت مطالبات شرکت هم از مشکلاتی است که در صورت همکاری مشترکان شرایط سهل تری برای خدمت رسانی را فراهم می کند ، و از مجموع اعتبارات شرکت تاکنون ۸۵ درصد پرداخت شده که درصورت تامین مابقی منابع ما لی می توانیم طرح های خود را اجرایی کنیم.

در این نشست مسئولان شرکت برق منطقه ای زنجان هم آمادگی خود را برای همکاری در ساخت نیروگاههای بادی و خورشیدی در استانهای زنجان و قزوین و صدور مجوز در کوتاهترین زمان اعلام کردند.

 دکتر فریدون همتی استاندار قزوین  نیز در این جلسه  در بخشی از سخنانش افزود : تا قبل از سال 92 تنها 21 هزار هکتار از اراضی استان زیر پوشش آبیاری قطره ای قرار داشت اما تنها در دولت یازدهم 20 هزار هکتار از اراضی استان تحت پوشش این نوع آبیاری قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به بحران کنونی آب در سطح کشور و استان با کمک وزارت نیرو و جهاد کشاورزی امیدواریم تا پایان سال آینده میزان اراضی تحت پوشش آبیاری قطره ای استان قزوین به حدود 100 هزار هکتار افزایش یابد.

استاندار قزوین افزود : با توجه به اقدام های صورت گرفته مبنی بر جلوگیری از افت سفره آب های زیرزمینی تاکنون یک هزار و 700 حلقه چاه آب غیر مجاز در استان مسدود شده است.

دکتر همتی یادآور شد: براساس نظریه کارشناسان با تغییر الگوی انتقال آب و سرمایه گذاری در این بخش می توان تا 25 درصد راندمان آب را بالا برده و سفره های زیرزمینی را نیز با این روش مدیریت صحیح کرد.

وی، انتقال و استفاده از آب سد طالقان را یکی از نیازهای جدی مردم استان قزوین دانست که در برنامه های اولویت دار دولت و وزارت نیرو نیز قرار گرفته است و افزود: با توجه به شرایط بحرانی آب دشت قزوین، سعی کرده ایم تا تمامی کارهای مربوط به اجرای این طرح را با ترک تشریفات اداری هرچه سریع تر به انجام برسانیم.

 دکتر همتی با اشاره به اینکه عملیات انتقال آب سد طالقان همزمان با ساخت تصفیه خانه آن انجام می شود، ادامه داد: 14 شهر و 200 روستای شهرستان های آبیک و تاکستان با اجرای این طرح برای نزدیک به سه دهه از نعمت آب پایدار بهره مند خواهند شد.

وی اضافه کرد: پنج شهر و 30 روستای استان به همراه چهار هزار هکتار از اراضی منطقه نیز با احداث سد بالاخانلو در جنوب استان زیر پوشش قرار می گیرند و در ادامه نیز سد نهب که امسال عملیات آبگیری آن به انجام می رسد، می تواند بخش مهمی از نیازمندی های آب جنوب استان را برطرف سازند.

استاندار قزوین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مدیریت استان درصدد تغییر نوع کشت در حوزه کشاورزی است، ادامه داد: برای این منظور یک واحد گلخانه به مساحت یک هزار هکتار توسط بخش خصوصی در شهرستان تاکستان به مرحله اجرا درآمده که امیدواریم مساله آب این واحد از سد نهب توسط وزارت نیرو مورد توجه قرار گیرد. .

اشتراک گذاری
تصاویر
  • مهندس دائمی قائم مقام وزیر نیرو در دیدار با استاندار قزوین: برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در انرژی های پاک از جمله بادی و خورشیدی وزارت نیرو آماده  هرگونه همکاری است
ثبت امتیاز
نظرات
در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.
ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت